Systemy grzewcze w domu

 

systemy grzewczeInstalacje grzewcze to jeden z ważniejszych aspektów budowy domu lub dowolnego budynku o każdym innym przeznaczeniu. Wybór techniki grzewczej opiera się na jej funkcjonalności dla danego miejsca oraz możliwości ekonomicznych. Dobór systemu ogrzewania zależy przede wszystkim od przeznaczenia budynku i przepisów prawnych, jakie nakładane są na właścicieli i użytkowników. Czynnikami wpływającymi na nasz wybór jest także klimat, czyli pory roku oraz wielkość pomieszczenia, dostępność paliwa grzewczego i wiele innych. Cały system musi być przede wszystkim bezpieczny i gwarantować minimalne ryzyko wystąpienia awarii. Są to powiem instalacje po części otwarte, ale również częściowo zamknięte i wszelkie problemy wiążą się z dodatkowymi wysokimi kosztami naprawy. Ważne jest jednak przede wszystkim bezpieczeństwo, dlatego poszczególne części instalacji muszą być nie tylko trwałe, ale również być w profesjonalny sposób zamontowane. W tym przypadku jesteśmy zatem całkowicie zależni od fachowców, którzy dobiorą odpowiednia technikę grzewcza do naszych wymagań i możliwości budynku.

Poza doborem odpowiedniej techniki grzewczej, która bez wątpienia jest najważniejszą częścią całej instalacji, w tym miejscu skupimy się na również ważnym elemencie całego systemu, jakim są grzejniki. Istotna jest przede wszystkim ich moc cieplna, która dostoswana musi być do wielkości pomieszczenia. Pamiętać powinniśmy również o tym, że w każdym z pomieszczeń domowych i nie tylko, bo również biurowych, panuje z reguły inna temperatura powietrza. Wiemy zatem, że łazienka, szczególnie ta, w której znajduje się prysznic lub wanna, powinna mieć wyższa temperaturę niż reszta pomieszczeń, takich jak sypialnia, pokój dzienny, czy kuchnia, w której temperatura powinna być nieco niższa. Ważne jest również to, gdzie znajduje się dany pokój, czy jest on w środku całego budynku, czy przylega do ścian konstrukcyjnych zewnętrznych. Liczy się jednak nie tylko przeznaczenie pomieszczenia, ale również to, jakie zastosowanie mają mieć grzejniki, na przykład, czy mają służyć do ogrzania pomieszczenia, nieznacznego podniesienia temperatury czy suszenia.

 

W łazience powinno być zatem około dwudziestu czterech stopni. Moc grzejników powinna wynosić od stu do stu pięćdziesięciu Watt w metrze kwadratowym, w zależności od tego, ile i czy w ogóle znajdują się w łazience okna. Musimy pamiętać, że ważne jest w tym przypadku także usytuowanie łazienki względem reszty pomieszczeń. A więc wiadomo jest, że moc grzejnika musi wynieść więcej, jeśli w konkretnym pomieszczeniu (w łazience) znajduje się ściana zewnętrzna. Taki schemat nie bierze jednak pod uwagę szczelności okien. Zakłada się tutaj, że okno jest szczelne, ale jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno starego typu, moc musi być większa, by temperatura powietrza zyskała dwadzieścia cztery stopnie Celsjusza. Pokój dzienny i przedpokój powinny mieć nieco niższą temperaturę, a kuchnia najniższą. Ale niekoniecznie każdy musi stosować się do konkretnych zaleceń. Niektórzy nie umieszczają w kuchni żadnego grzejnika, ponieważ w momencie gdy w pomieszczeniu znajduje się często eksploatowany piec gazowy, temperatura automatycznie podnosi się sama. Wszystko zależy również od tego, ile czasu spędzamy w kuchni i czy jest dla nas ważne, aby temperatura powietrza w tym pomieszczeniu była wyższa lub niższa. Na ogół przyjmuje się, że w pomieszczeniach takich, czyli korytarz, salon i kuchnia, temperatura powinna wynosić około dwudziestu stopni Celsjusza. Aby utrzymać taka temperaturę, grzejniki muszą mieć moc od siedemdziesięciu do stu Watt na metr kwadratowy, w zależności od liczby okien i przylegania do ścian zewnętrznych budynku.

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym temperatura powinna być niższa niż dwadzieścia stopni Celsjusza, ale nie jest to stała narzucona wartość dla wszystkich użytkowników. Temperatura zależy od indywidualnych upodobań, aczkolwiek zdrowy sen wymaga jej obniżenia. Warto zwrócić uwagę, na to czy w pomieszczeniu mają występować dwa, trzy grzejniki lub tylko jeden i czy istnieje w nim również inne źródło ciepła, takie jak kominek czy piec kominkowy. Samodzielnie występujące grzejniki muszą mieć wyższą moc grzewczą o około piętnaście procent niż takie, których działanie łączone są z innym źródłem ciepła, na przykład ogrzewaniem podłogowym. Podczas wyboru wewnętrznego systemu grzewczego warto również pomyśleć o podłączeniu. Wszelkie części instalacyjne muszą być do siebie odpowiednio dopasowane i podłączone w sposób precyzyjny. Każdy wybrany przez nas grzejnik ma swój określony rodzaj instalacji. Najbardziej popularnym podłączeniem jest instalacja boczna. Są to grzejniki standardowe. Bardzo ważna jest funkcjonalność i moc, chociaż coraz częściej zwraca się uwagę na wygląd. Grzejniki są wykonywane z najlepszych i najbardziej odpornych na zniszczenie materiałów pokrytych nietopiącą się powierzchnia lakierową lub chromowaną. Ich moc różni się jednak w zależności od obudowy. Grzejniki chromowane dają zazwyczaj mniej ciepła niż lakierowane.

Kiedy wybieramy miejsce, w którym umieścimy grzejniki, powinniśmy wziąć przede wszystkim pod uwagę fragment pomieszczenia najbardziej narażony na utratę ciepła. Dlatego też najczęściej montowane są one pod oknami lub na ścianach głównych. Pozwala to zaoszczędzić w dużym stopniu moc grzejnika. System grzewczy zewnętrzny (widoczny) powinien być przede wszystkim odsłonięty, aby ciepło mogło docierać do całego pomieszczenia. Nie zaleca się zatem suszenia odzieży lub ręczników na grzejnikach. W prawidłowej eksploatacji istotne jest odpowietrzanie na bieżąco grzejników. Jest to prosta czynność nie wymagająca wysiłku i kompetencji instalatora. Najczęstszym objawem zapowietrzenia grzejnika jest jego niska temperatura mimo ustawienia maksymalnej mocy. Nie należy wietrzyć pomieszczeń, gdy grzejniki są włączone. Powoduje to znaczną utratę jego energii i naraża nas na niepotrzebne koszty. Grzejniki powinny być czyszczone z kurzu i odpowietrzane przynajmniej raz na dwanaście miesięcy.  Warto kupując grzejniki obejrzeć najpierw wszystkie dostępne modele. Można to zrobić na przykład na stronie http://www.sjsgroup.pl/. Jeśli chodzi zaś o same grzejniki Poznań jest miastem, w którym oferta pod tym względem wyróżnia się na tle innych.

 

Zespół muzyczny czy DJ – kogo wybrać na małe wesele?

Oprawa muzyczna jest nieodłącznym i znaczącym elementem każdego przyjęcia weselnego. Na co powinniśmy jednak szczególnie zwrócić uwagę wybierając idealny na małe przyjęcie weselne zespół? Czy w ogóle zespół jest dobrą opcją? A może powinniśmy zdecydować się na wybór DJa? Z pewnością obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Czytaj więcej...

Wynajem biur – na co zwracać uwagę?

biuroProwadzenie działalności gospodarczej w dobie globalizacji nie należy do najłatwiejszych kwestii, dlatego też przedsiębiorcy muszą dokładać wszelkich starań, aby sprostać wielu trudnościom organizacyjnym i oczekiwaniom swoich klientów. Aby jednak zająć odpowiednią pozycję na rynku, niezbędne jest sprawne docieranie do swoich odbiorców oraz skuteczny kontakt ze wszystkimi zainteresowanymi. W tym celu stajemy przed koniecznością znalezienia odpowiedniej siedziby dla swojego biznesu oraz dokładnego wyposażania swoich biur w urządzenia i technologie najnowszej generacji.

Czytaj więcej...

Współczesne badania w zakresie biologii gatunków

Na świecie żyją miliony różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Badacze zgodnie twierdzą, iż nie ma możliwości zbadania i scharakteryzowania czy opisania wszystkich istot organicznych występujących na naszej planecie. Jest to niemożliwe przede wszystkim ze względów ilościowych. Ale nie tylko, bowiem wciąż – mimo rozwoju komunikacyjnego i powstaniu nowoczesnych technologii – są na świecie miejsca, w których ludzka stopa nie stanęła. Na przestrzeni dziejów badacze starali się jednak usystematyzować posiadaną wiedzę w określone ramy czy kategorie. To właśnie w wyniku wspomnianych działań w świadomości ludzkiej zaczęło funkcjonować pojęcie „gatunek”. Termin oznacza oczywiście pewien zbiór w zakresie roślin lub zwierząt, wyróżniający się podobnymi cechami i potrafiący rozmnożyć się w warunkach naturalnych za pomocą tak zwanego krzyżowania. W zależności od sytuacji można oczywiście mówić o różnych gatunkach. Każdy jest przyporządkowany odpowiedniej dziedzinie. Bardzo istotną nauką badającą różnorodność gatunkową jest między innymi biologia.

Czytaj więcej...

Wkłady kominkowe – rodzaje i specyfika

 

Żeliwny, stalowy, mały, szeroki... jaki powinien być idealny wkład kominkowy zdobiący wnętrze naszego salonu czy sypialni? W ostatnich latach moda na posiadanie kominka znów przywędrowała do Polski, dlatego coraz częściej w domach i mieszkaniach montowane są tego typu sprzęty. Wybór wkładu kominkowego nie jest oczywiście nieograniczony. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią, rodzajem nieruchomości czy wolnymi środkami finansowymi dysponuje osoba zamierzająca zamontować sobie w domu kominek. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje wkładów dostępne są obecnie na rynku polskim oraz jakimi cechami się charakteryzują. Wbrew pozorom oferowanych produktów nie jest mało, a każdy z nich zachwyca swoją formą, kształtem czy szeroko pojętą specyfiką.

Czytaj więcej...
DMC Firewall is a Joomla Security extension!