Siatka zgrzewana, pleciona, cięto ciągniona – co warto o nich wiedzieć?

Nie ulega wątpliwości iż współczesny przemysł i budownictwo w bardziej świadomy sposób korzysta z dobrodziejstw dostępnych na rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych. Bez wątpienia ciekawymi materiałami, które pozwalają się wykorzystać na wiele sposobów są różnego rodzaju siatki. Warto przyjrzeć się bliżej ich cechom i zastosowaniom.
Jedną z najczęściej wybieranych siatek jest siatka cięto-ciągniona, która wyróżnia się lekkością i efektywnością. Posiada ona także stosunkowo dość niską cenę. Nie jest ona spawana, zawsze jest produkowana w jednym kawałku, co zapewnia jej trwałość. W procesie cięcia nie następują większe straty, a brak spoiw sprawia, że materiał ten świetnie nadaje się do dalszego formowania – walcowania i cięcia. Jest ona także lżejsza niż inne rodzaje siatek, a duże prześwity pozwalają na oryginalne wykorzystanie. Zaznacza się także, iż trójwymiarowy kształt jej oczek sprawia, że płaszczyzna siatki jest bardziej wytrzymała i umożliwia materiałowi większe obciążenie, niż blachy pełne. Inną jej zaletą są właściwości antypoślizgowe, co sprawia, że zastosować ją można w miejscach, które nie posiadają zbyt przyjaznych warunków. Najczęściej jednak tego rodzaju materiał kupuje się po to, by wykonać z nich ogrodzenia przeznaczone do różnego rodzaju obiektów. Najczęściej otaczają one domy, czasem także większe przestrzenie, jak na przykład pola czy pastwiska.
Siatka zgrzewana wyróżnia się natomiast oczkami w kształcie prostokątów i składa się ze zgrzanych ze sobą drutów. Dzięki temu jest bardziej sztywna, co znacznie ułatwia jej montaż. Montować ją może nawet jedna osoba. Zastosowanie tego rodzaju siatki jest niezwykle szerokie, ponieważ wykorzystać ją można do wszelkiego rodzaju osłon w maszynach przemysłowych, do budowy koszy na śmieci, oraz jako pojemniki w fabrykach samochodowych, czy taśmie produkcyjnej. Trójwymiarowy kształt siatki zapewnia lepszą wytrzymałość na większy ciężar. Co więcej niektóre wzory siatek mają właściwości antypoślizgowe oraz chroniące przed wilgocią lub wiatrem. Siatki zgrzewane są proste w obróbce i bardzo łatwo można je łączyć z innymi materiałami, takimi jak drewno, szkło czy kamień. Często więc są wykorzystywane przez architektów w nowatorskich rozwiązaniach projektowych. Ponadto, mają szerokie zastosowanie w domu, ogrodzie oraz w hodowli zwierząt.
Inny znany rodzaj siatki, to siatki plecione karbowane (jednokarbowe i wielokarbowe), tworzozne z drutów okrągłych, falowanych o splocie płóciennym. Te jednokarbowe charakteryzują się one trwałością splotu i niezmienną wielkością oczek. Natomiast wielokarbowe cechuje lekka konstrukcja i stosunkowo duży prześwit, ponieważ druty splatane są co trzeci, piąty kolejny karb. Siatka tego rodzaju najczęściej stosowana jest do: wypełniania bram, furtek i przęseł ogrodzeniowych, osłony maszyn i urządzeń, wypełnienia balustrad, tworzenia ścianek działowych, produkcji koszy i kontenerów, klatek hodowlanych i kojców, filtrów i sit, elementów wentylacyjnych. Najczęściej jednak używa jej się do produkcji ogrodzeń. Jest to chyba najczęściej wybierany ze względu na cenę i właściwości rodzaj zabezpieczenia posesji.