Co powinien jeść sportowiec?

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli uprawiasz sport, z pewnością jesteś świadom tego, jak ważną częścią codziennego życia jest odpowiednia dieta. Bez względu na uprawianą przez ciebie dyscyplinę powinna ona dostarczać energii, a także niezbędnych witamin i mikroelementów. Niektórzy dietetycy uważają, że odpowiednie żywienie może aż w 80 % zadecydować o wynikach, warto więc przyjrzeć się temu, co kładziemy na talerz.

Zasady ogólne

Każda dieta powinna spełniać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim najlepiej jest spożywać 4-5 niewielkich posiłków dziennie. W ten sposób bowiem dostarczamy naszemu organizmowi w sukcesywny sposób odpowiednich dawek energii oraz składników pokarmowych. Dodatkowo nie musi magazynować dodatkowych zapasów energii w postaci tkanki tłuszczowej, ponieważ dostarczamy mu odpowiednich dawek kalorii. Regularne posiłki wpływają na ujędrnienie i odtłuszczenie sylwetki, a także polepszenie procesów trawienia. Przerwy między posiłkami powinny wynosić od 3 do 3,5 godziny, zbyt długie przerwy zdecydowanie nie służą naszemu zdrowiu. Pomiędzy tymi przerwami nie powinniśmy natomiast dojadać. Wszelkie przekąski to zazwyczaj po prostu puste kalorie, które nie dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych, a jedynie powodują tycie.

Oczywiście dieta powinna być dostosowana do naszego wieku, trybu życia, stopnia aktywności sportowej oraz masy ciała. Warto przy układaniu diety skorzystać z porady doświadczonego dietetyka.

Idealna dieta

Każda dieta, także ta przeznaczona dla sportowców, powinna być złożona z kilkunastu składników odżywczych zawartych w przeróżnych produktach. Niedobór podstawowych składników może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego też nasza dieta powinna być dokładnie przemyślana, zarówno pod kątem kalorycznym, jak i odżywczym. Naszemu organizmowi musimy dostarczyć odpowiedniej ilości, między innymi: węglowodanów złożonych, które są źródłem energii (znajdziemy je w pieczywie, ziemniakach, kaszy, ryżu, makaronach, warzywach strączkowych), białka (mleko, przetwory mleczne, wędliny, ryby, jajka), witamin, składników mineralnych, błonnika, a także tłuszczy zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych.

Z urozmaicony posiłek uznać możemy taki, który zawiera co najmniej po jednym produkcie z każdej grupy. Oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę na ich odpowiednie proporcje. Podstawą powinny być dla nas produkty zbożowe, ziemniaki, surowe warzywa i owoce

Dieta sportowca powinna zawierać zwiększone ilości węglowodanów i białka. W czasie treningu węglowodany są szybko spalane, a po treningu zużywane są do regeneracji włókien mięśniowych. Powinni stanowić 55-60% całkowitego zapotrzebowania na energię. Drugim ważnym składnikiem diety sportowca jest białko z którego zbudowane są wszystkie organy i tkanki ciała. Warto pamiętać o tym, że wysiłek fizyczny powoduje zwiększone zapotrzebowanie na białko, najlepiej dostarczać jego duże ilości przed treningiem. Sportowcy powinni spożywać duże ilości mięsa i jego przetworów (co najmniej 3 posiłki dziennie zawierające drób, chudą wołowinę, cielęcinę), ryby (co najmniej kilka razy w tygodniu), mleko i jego przetwory oraz jaja. Oczywiście nie należy zapominać o dużych ilościach warzyw i owoców, które są podstawowym źródłem witamin i minerałów.

 

Zespół muzyczny czy DJ – kogo wybrać na małe wesele?

Oprawa muzyczna jest nieodłącznym i znaczącym elementem każdego przyjęcia weselnego. Na co powinniśmy jednak szczególnie zwrócić uwagę wybierając idealny na małe przyjęcie weselne zespół? Czy w ogóle zespół jest dobrą opcją? A może powinniśmy zdecydować się na wybór DJa? Z pewnością obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Czytaj więcej...

Wynajem biur – na co zwracać uwagę?

biuroProwadzenie działalności gospodarczej w dobie globalizacji nie należy do najłatwiejszych kwestii, dlatego też przedsiębiorcy muszą dokładać wszelkich starań, aby sprostać wielu trudnościom organizacyjnym i oczekiwaniom swoich klientów. Aby jednak zająć odpowiednią pozycję na rynku, niezbędne jest sprawne docieranie do swoich odbiorców oraz skuteczny kontakt ze wszystkimi zainteresowanymi. W tym celu stajemy przed koniecznością znalezienia odpowiedniej siedziby dla swojego biznesu oraz dokładnego wyposażania swoich biur w urządzenia i technologie najnowszej generacji.

Czytaj więcej...

Współczesne badania w zakresie biologii gatunków

Na świecie żyją miliony różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Badacze zgodnie twierdzą, iż nie ma możliwości zbadania i scharakteryzowania czy opisania wszystkich istot organicznych występujących na naszej planecie. Jest to niemożliwe przede wszystkim ze względów ilościowych. Ale nie tylko, bowiem wciąż – mimo rozwoju komunikacyjnego i powstaniu nowoczesnych technologii – są na świecie miejsca, w których ludzka stopa nie stanęła. Na przestrzeni dziejów badacze starali się jednak usystematyzować posiadaną wiedzę w określone ramy czy kategorie. To właśnie w wyniku wspomnianych działań w świadomości ludzkiej zaczęło funkcjonować pojęcie „gatunek”. Termin oznacza oczywiście pewien zbiór w zakresie roślin lub zwierząt, wyróżniający się podobnymi cechami i potrafiący rozmnożyć się w warunkach naturalnych za pomocą tak zwanego krzyżowania. W zależności od sytuacji można oczywiście mówić o różnych gatunkach. Każdy jest przyporządkowany odpowiedniej dziedzinie. Bardzo istotną nauką badającą różnorodność gatunkową jest między innymi biologia.

Czytaj więcej...

Wkłady kominkowe – rodzaje i specyfika

 

Żeliwny, stalowy, mały, szeroki... jaki powinien być idealny wkład kominkowy zdobiący wnętrze naszego salonu czy sypialni? W ostatnich latach moda na posiadanie kominka znów przywędrowała do Polski, dlatego coraz częściej w domach i mieszkaniach montowane są tego typu sprzęty. Wybór wkładu kominkowego nie jest oczywiście nieograniczony. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią, rodzajem nieruchomości czy wolnymi środkami finansowymi dysponuje osoba zamierzająca zamontować sobie w domu kominek. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje wkładów dostępne są obecnie na rynku polskim oraz jakimi cechami się charakteryzują. Wbrew pozorom oferowanych produktów nie jest mało, a każdy z nich zachwyca swoją formą, kształtem czy szeroko pojętą specyfiką.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!