Agrofagi

 

Tak zwane agrofagi to organizmy, z którymi raz na jakiś czas musi zmierzyć się każdy ogrodnik czy rolnik. Pod tą nieco enigmatyczną nazwą kryją się znane szerszym odbiorcom patogeny, szkodniki i chwasty. Definiując zatem pojęcie „agrofaga” należy określić go mianem niepożądanego organizmu, takiego jak patogen, szkodnik czy chwast, wpływającego w sposób szkodliwy na uprawiane rośliny, płody rolne czy nawet zwierzęta hodowlane. Szkody wynikające z pasożytniczej działalności agrofagów są nierzadko bardzo duże. Nieurodzaj związany ze stratami wiąże się z kolei z mniejszym zarobkiem dla rolników, a także ze zwiększeniem cen żywności. Nic zatem dziwnego, że wielu osobom zależy na zwalczaniu szkodników oraz na stosowaniu efektywnych działań profilaktycznych, mających ochronić rośliny przed potencjalnymi zagrożeniami.

Patogeny – rodzaje i charakterystyka

W skład agrofagów wchodzą między innymi tak zwane patogeny, czyli czynniki chorobotwórcze roślin. Niechroniona roślina może zostać zarażona w sposób nieinfekcyjny lub infekcyjny. W pierwszym przypadku patogenem nierzadko są po prostu nieprzychylne warunki atmosferyczne. Mogą to być na przykład zbyt duże opady deszczu, nieuregulowana temperatura, nieodpowiednia ilość światła czy po prostu zanieczyszczenia środowiska. Oprócz czynników atmosferycznych warto wspomnieć również o czynnikach glebowych, czyli związanych – jak sama nazwa niejako wskazuje – z deficytem składników odżywczych, zasoleniem ziemi czy nieodpowiednią ilością wody (nadmiarem lub niedoborem). Zazwyczaj nieinfekcyjne patogeny występują na dużym obszarze. Nie jest to jednak problem, ponieważ w takich przypadkach nie trzeba wprowadzać na przykład kwarantanny i można od razu zabezpieczyć cały teren uprawy. Patogeny infekcyjne to z kolei wszelkiego rodzaju wirusy, bakterie czy grzyby. Warto wspomnieć również o tak zwanych pasożytniczych roślinach nasiennych. W przypadku tego rodzaju chorób, ich występowanie jest punktowe. Przez takie ułożenie o wiele trudniej wyleczyć infekcję, jednak nie jest to oczywiście całkowicie niemożliwe.

Szkodniki – rodzaje i charakterystyka

Oczywiście agrofagi to wspomniane już wcześniej szkodniki. Innymi słowy będą to zatem wszystkie organizmy żywe powodujące szkody na terenach upraw rolnych, w sadownictwie czy nawet przydomowym ogrodzie. Poza ogrodnictwem mianem szkodników określa się również organizmy uszkadzające zbiory muzealne czy biblioteczne. W zależności od miejsca występowania można więc wskazać przynajmniej kilka rodzajów szkodników. Mowa tutaj między innymi o różnych gatunkach ślimaków, roztoczy czy owadów. Na przestrzeni lat udoskonalano metody ochrony przed szkodnikami. Dziś warto wskazać przede wszystkim metody profilaktyczne (to jest między innymi niszczenie chwastów, płodozmian, przestrzeganie terminów siewu, stosowanie odpowiednich sprzętów rolniczych, używanie odporniejszych odmian roślin), biologiczne czy chemiczne.

Chwasty – rodzaje i charakterystyka

Agrofagami są również chwasty, czyli rośliny rosnące na terenie upraw i jednocześnie rośliny w takim miejscu niepożądane. Co istotne, chwasty pojawiają się również na łąkach, pastwiskach czy polanach, jednak w takich przypadkach nie szkodzą one innym roślinom uprawnym. Zagrożenie ze strony chwastów jest tak duże, że na przestrzeni lat wyodrębniła się nawet osobna nauka – herbologia – która zajmuje się zwalczaniem tychże roślin. 

Zwalczanie agrofagów jest bardzo istotne dla współczesnego rolnictwa czy sadownictwa. Na szczęście dostępne metody pozwalają dość szybko pozbyć się ewentualnego problemu.  

 

Zespół muzyczny czy DJ – kogo wybrać na małe wesele?

Oprawa muzyczna jest nieodłącznym i znaczącym elementem każdego przyjęcia weselnego. Na co powinniśmy jednak szczególnie zwrócić uwagę wybierając idealny na małe przyjęcie weselne zespół? Czy w ogóle zespół jest dobrą opcją? A może powinniśmy zdecydować się na wybór DJa? Z pewnością obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Czytaj więcej...

Wynajem biur – na co zwracać uwagę?

biuroProwadzenie działalności gospodarczej w dobie globalizacji nie należy do najłatwiejszych kwestii, dlatego też przedsiębiorcy muszą dokładać wszelkich starań, aby sprostać wielu trudnościom organizacyjnym i oczekiwaniom swoich klientów. Aby jednak zająć odpowiednią pozycję na rynku, niezbędne jest sprawne docieranie do swoich odbiorców oraz skuteczny kontakt ze wszystkimi zainteresowanymi. W tym celu stajemy przed koniecznością znalezienia odpowiedniej siedziby dla swojego biznesu oraz dokładnego wyposażania swoich biur w urządzenia i technologie najnowszej generacji.

Czytaj więcej...

Współczesne badania w zakresie biologii gatunków

Na świecie żyją miliony różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Badacze zgodnie twierdzą, iż nie ma możliwości zbadania i scharakteryzowania czy opisania wszystkich istot organicznych występujących na naszej planecie. Jest to niemożliwe przede wszystkim ze względów ilościowych. Ale nie tylko, bowiem wciąż – mimo rozwoju komunikacyjnego i powstaniu nowoczesnych technologii – są na świecie miejsca, w których ludzka stopa nie stanęła. Na przestrzeni dziejów badacze starali się jednak usystematyzować posiadaną wiedzę w określone ramy czy kategorie. To właśnie w wyniku wspomnianych działań w świadomości ludzkiej zaczęło funkcjonować pojęcie „gatunek”. Termin oznacza oczywiście pewien zbiór w zakresie roślin lub zwierząt, wyróżniający się podobnymi cechami i potrafiący rozmnożyć się w warunkach naturalnych za pomocą tak zwanego krzyżowania. W zależności od sytuacji można oczywiście mówić o różnych gatunkach. Każdy jest przyporządkowany odpowiedniej dziedzinie. Bardzo istotną nauką badającą różnorodność gatunkową jest między innymi biologia.

Czytaj więcej...

Wkłady kominkowe – rodzaje i specyfika

 

Żeliwny, stalowy, mały, szeroki... jaki powinien być idealny wkład kominkowy zdobiący wnętrze naszego salonu czy sypialni? W ostatnich latach moda na posiadanie kominka znów przywędrowała do Polski, dlatego coraz częściej w domach i mieszkaniach montowane są tego typu sprzęty. Wybór wkładu kominkowego nie jest oczywiście nieograniczony. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią, rodzajem nieruchomości czy wolnymi środkami finansowymi dysponuje osoba zamierzająca zamontować sobie w domu kominek. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje wkładów dostępne są obecnie na rynku polskim oraz jakimi cechami się charakteryzują. Wbrew pozorom oferowanych produktów nie jest mało, a każdy z nich zachwyca swoją formą, kształtem czy szeroko pojętą specyfiką.

Czytaj więcej...
DMC Firewall is a Joomla Security extension!