Wkłady kominkowe – rodzaje i specyfika
Żeliwny, stalowy, mały, szeroki... jaki powinien być idealny wkład kominkowy zdobiący wnętrze naszego salonu czy sypialni? W ostatnich latach moda na posiadanie kominka znów przywędrowała do Polski, dlatego coraz częściej w domach i mieszkaniach montowane są tego typu sprzęty. Wybór wkładu kominkowego nie jest oczywiście nieograniczony. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią, rodzajem nieruchomości czy wolnymi środkami finansowymi dysponuje osoba zamierzająca zamontować sobie w domu kominek. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje wkładów dostępne są obecnie na rynku polskim oraz jakimi cechami się charakteryzują. Wbrew pozorom oferowanych produktów nie jest mało, a każdy z nich zachwyca swoją formą, kształtem czy szeroko pojętą specyfiką.
Wkłady kominkowe żeliwne i stalowo-szamotowe
Bardzo popularne stały się niedawno klasyczne wkłady kominkowe żeliwne oraz stalowo-szamotowe. Tego rodzaju produkty idealnie nadają się do wnętrz minimalistycznych. Klasyczna, czarna obudowa oraz surowe kształty kojarzą się nie tylko z minimalizmem, ale również z nowoczesnością. Wnętrze paleniska wspomnianych wkładów kominkowych wykładane jest szamotami. Specjalny materiał, z którego została wykonana szybka sprawia, że podczas prawidłowej eksploatacji szyba nie zostaje zabrudzona przez spaliny. Wkłady żeliwne doskonale magazynują ciepło, dlatego pomieszczenia ogrzewane w ten sposób zachowują pożądaną temperaturę przez długie godziny. Dzięki temu kominek zamontowany w domu nie stanowi wyłącznie dodatkowego źródła ciepła. Można nawet powiedzieć, że w niektórych przypadkach to inne urządzenia grzewcze są w domu z kominkiem pomocnicze, natomiast kominek stanowi główne źródło dostarczania domownikom bezcennego ciepła i ogrzewania domu.
Wkłady i kominki elektryczne w mieszkaniach
Właściciele domów z pewnością mogą pozwolić sobie na posiadanie kominka z prawdziwego zdarzenia. Niestety osoby mieszkające w bloku bardzo rzadko dostają od spółdzielni pozwolenie na tego typu konstrukcje. Przede wszystkim ze względu na to, iż układ wentylacyjny w nieruchomościach wspomnianego typu często jest wspólny dla kilku lokali. Niemniej jednak wciąż pozostaje opcja zakupu eleganckiego i praktycznego kominka elektrycznego. Coraz częściej to właśnie takie produkty stają się bardzo popularne. Nie tylko w przestrzeniach mieszkalnych, ale także w domach jednorodzinnych. Plusem kominków elektrycznych niewątpliwie jest łatwość rozpalania. W wielu modelach wystarczy zaledwie „uruchomić” ogień specjalnym przyciskiem. Producenci kominków elektrycznych bardzo dbają o to, by te ostatnie jak najbardziej upodobniły się do tradycyjnych wkładów kominkowych. Dużą wagę przykłada się nie tylko do samego płomienia, ale również do wyglądu zewnętrznego. Stylizowane kominki elektryczne sprawdzają się we wnętrzach stylowych i klasycznych. Ale nie tylko, bowiem wspomniane stylizacje nawiązują również do aranżacji nowoczesnych oraz minimalistycznych.
Kominki z płaszczem wodnym jako źródło dodatkowego ciepła
W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością (szczególnie w przestrzeniach domów wolnostojących) cieszą się kominki z płaszczem wodnym. Ich specyfika znacznie różni się od wymienianych wcześniej wkładów kominkowych czy też kominków elektrycznych. Przede wszystkim dlatego, iż pomiędzy płaszczem wewnętrznym a płaszczem zewnętrznym znajduje się przestrzeń wypełniona czterdziestoma litrami wody. Dzięki temu podgrzewana woda podczas palenia zostaje przekazana do centralnego ogrzewania. To z kolei powoduje szybsze ogrzanie przestrzeni, do których zostają doprowadzone odpowiednie instalacje. Kominki z płaszczem wodnym są zatem nie tylko elementem aranżacyjnym, tworzącym niepowtarzalny klimat, ale również stanowią dodatkowe źródło ciepła. Funkcjonalne, ekologiczne i ekonomiczne – tak w skrócie można byłoby ocenić tego rodzaju urządzenia, wybierane obecnie na rynku coraz częściej.
Warto mieć świadomość tego, że stosując wkład kominkowy można osiągnąć znacznie większą sprawność, aniżeli w przypadku posiadania kominka otwartego. Różnica sięga nawet kilkudziesięciu procent, dlatego z pewnością warto skorzystać z opcji zakupienia wkładu. Posiadanie takiego kominka jest również bezpieczniejsze. Jeśli w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta, opcja kominka zabudowanego z pewnością będzie bardziej rozsądna.