Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas wyceny nieruchomości?

 

wyceny nieruchomościPrzyglądając się wycenom nieruchomości można zauważyć ogromne rozbieżności pomiędzy wartością jednego mieszkania, a drugiego, posiadającego zbliżone parametry, ale zlokalizowanego w zupełnie innym otoczeniu. Biorąc pod uwagę taki stan, możemy więc zauważyć, że o wycenie nieruchomości decydują skomplikowane czynniki, które wchodzą ze sobą w interakcje, tworząc konfiguracje zwiększające, lub zmniejszające docelową wartość lokalu. Oczywiście od razu trzeba zaznaczyć, że wartość takich czynników jest względna, głównie dlatego, że branża mieszkaniowa podlega nieustannym przekształceniom i dynamicznym zmianom, które kreowane są bezpośrednio przez jej uczestników, ich gusty, zapotrzebowania oraz zasobność ich portfeli. Może się więc okazać, że wysoka wartość mieszkań w kamienicach gwałtownie spadnie, ponieważ ludzie stwierdzą, że zdecydowanie wolą mieszkać w apartamentach zlokalizowanych w nowoczesnym budownictwie. To, jakie trendy będą panować w branży jest niezwykle trudne do ustalenia, dlatego też o powodzeniu transakcji oraz zyskownej sprzedaży posiadanej przez siebie nieruchomości czasami decyduje zwykłe szczęście oraz przypadek.

Rzeczoznawca majątkowy stara się jednak uwzględnić maksymalną ilość wytycznych, które mogłyby wskazać na obiektywną wartość majątku, bez straty dla właściciela oraz kreowania nierzeczywistej wartości, nieosiągalnej dla potencjalnych nabywców. W pierwszej kolejności uwzględnia się zawsze analizy rynku nieruchomości, oraz wszelkiego rodzaju statystyki i raporty sprawdzając tym samym, jakie ceny posiadają obiekty podobne do tego, który akurat poddawany jest szacowaniu. Wyceny domów, mieszkań oraz lokali użytkowych muszą uwzględniać kwestie lokalizacyjne i estetyczne, dlatego też dwie identyczne nieruchomości znajdujące się w różnych częściach kraju, mogą posiadać skrajnie różniące się od siebie operaty szacunkowe, czyli dokumenty stanowiące indywidualne opinie rzeczoznawców na temat wycenianych lokali. Jako, że o dynamice rynku decyduje zasobność portfela jego uczestników, rzeczoznawca w pierwszej kolejności będzie się interesował prawdopodobieństwem znalezienia nabywcy, który byłby zainteresowany ewentualną transakcją. Na podstawie działania profesjonalisty można więc ustalić stopień prawdopodobieństwa sprzedaży i ustalić strategię dalszego postępowania względem ewentualnej transakcji. Wiadomo oczywiście, że wiele aspektów nieruchomości może być potraktowanych względnie, zwłaszcza, że każdy z nas posiada inne upodobania, oczekiwania i marzenia dotyczące idealnego miejsca, w którym mógłby żyć. Dla jednej osoby będzie do niewielki domek zbudowany z dala od cywilizacji, dla drugiej z kolei apartament w wieżowcu podkreślającym światowe życie w centrum miasta. Nie ma więc reguły i trudno określić, czy brak rozbudowanego sąsiedztwa traktować raczej jak minus czy jak plus. Rzeczoznawca majątkowy ma więc niejednokrotnie ciężki orzech do zgryzienia i musi precyzyjnie analizować wszystkie zebrane dane. A tych jest zwykle sporo, głównie dlatego, że wszelkie informacje nie pochodzą tylko i wyłącznie od właścicieli szacowanego majątku, ale także z ksiąg wieczystych, planów zagospodarowania przestrzennego oraz informacji dotyczących podobnych nieruchomości, sprzedanych w danym czasie. Jakie jednak czynniki brane są pod uwagę podczas gromadzenia informacji, które wpływają później na kreowanie operatu szacunkowego?

Jednym z podstawowych warunków jest to, aby wyceny odnosiły się się do rzeczywistych danych obowiązujących w danym regionie. Najczęściej więc rzeczoznawca bierze pod uwagę kilka podstawowych czynników, które podpinane są pod ogólniejsze kategorie takie, jak czynniki fizyczne, czynniki ekonomiczne, czynniki prawne czy też czynniki środowiskowe. Na stronie http://www.walor-nieruchomosci.pl/ można zdobyć więcej informacji na ten temat. Jakie zadania stoją przed rzeczoznawcą? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie już w jakimś stopniu padła. Mówiąc w największym skrócie, rzeczoznawca musi dokonywać wyceny nieruchomości zwracając uwagę na lokalizację ogólną i szczegółową, ukształtowanie terenu, klimat, stopień nasłonecznienia, zasobność bogactw naturalnych, powierzchnię działki, funkcjonalność budynku, jego wygląd i stan techniczny, swobodę dojazdu do nieruchomości, obecność dużego miasta, uzbrojenie terenu, poziom bezrobocia, formy kredytowania,sytuację demograficzną regionu, bezpośrednie sąsiedztwo czy też stopień skażenia środowiska.

 

Zespół muzyczny czy DJ – kogo wybrać na małe wesele?

Oprawa muzyczna jest nieodłącznym i znaczącym elementem każdego przyjęcia weselnego. Na co powinniśmy jednak szczególnie zwrócić uwagę wybierając idealny na małe przyjęcie weselne zespół? Czy w ogóle zespół jest dobrą opcją? A może powinniśmy zdecydować się na wybór DJa? Z pewnością obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Czytaj więcej...

Wynajem biur – na co zwracać uwagę?

biuroProwadzenie działalności gospodarczej w dobie globalizacji nie należy do najłatwiejszych kwestii, dlatego też przedsiębiorcy muszą dokładać wszelkich starań, aby sprostać wielu trudnościom organizacyjnym i oczekiwaniom swoich klientów. Aby jednak zająć odpowiednią pozycję na rynku, niezbędne jest sprawne docieranie do swoich odbiorców oraz skuteczny kontakt ze wszystkimi zainteresowanymi. W tym celu stajemy przed koniecznością znalezienia odpowiedniej siedziby dla swojego biznesu oraz dokładnego wyposażania swoich biur w urządzenia i technologie najnowszej generacji.

Czytaj więcej...

Współczesne badania w zakresie biologii gatunków

Na świecie żyją miliony różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Badacze zgodnie twierdzą, iż nie ma możliwości zbadania i scharakteryzowania czy opisania wszystkich istot organicznych występujących na naszej planecie. Jest to niemożliwe przede wszystkim ze względów ilościowych. Ale nie tylko, bowiem wciąż – mimo rozwoju komunikacyjnego i powstaniu nowoczesnych technologii – są na świecie miejsca, w których ludzka stopa nie stanęła. Na przestrzeni dziejów badacze starali się jednak usystematyzować posiadaną wiedzę w określone ramy czy kategorie. To właśnie w wyniku wspomnianych działań w świadomości ludzkiej zaczęło funkcjonować pojęcie „gatunek”. Termin oznacza oczywiście pewien zbiór w zakresie roślin lub zwierząt, wyróżniający się podobnymi cechami i potrafiący rozmnożyć się w warunkach naturalnych za pomocą tak zwanego krzyżowania. W zależności od sytuacji można oczywiście mówić o różnych gatunkach. Każdy jest przyporządkowany odpowiedniej dziedzinie. Bardzo istotną nauką badającą różnorodność gatunkową jest między innymi biologia.

Czytaj więcej...

Wkłady kominkowe – rodzaje i specyfika

 

Żeliwny, stalowy, mały, szeroki... jaki powinien być idealny wkład kominkowy zdobiący wnętrze naszego salonu czy sypialni? W ostatnich latach moda na posiadanie kominka znów przywędrowała do Polski, dlatego coraz częściej w domach i mieszkaniach montowane są tego typu sprzęty. Wybór wkładu kominkowego nie jest oczywiście nieograniczony. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią, rodzajem nieruchomości czy wolnymi środkami finansowymi dysponuje osoba zamierzająca zamontować sobie w domu kominek. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje wkładów dostępne są obecnie na rynku polskim oraz jakimi cechami się charakteryzują. Wbrew pozorom oferowanych produktów nie jest mało, a każdy z nich zachwyca swoją formą, kształtem czy szeroko pojętą specyfiką.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!