Generalne wykonawstwo

 

Budownictwo to branża, która jako jedna z licznych rozwija się w Polsce nad wyraz prężnie. Wydaje się jednak, że warto wspomnieć właśnie o niej ze względu na pojawienie się w ostatnich latach pojęcia generalnego wykonawstwa. Choć zarówno w mediach jak i w przestrzeni publicznej osoba generalnego wykonawcy funkcjonuje w różnych aspektach coraz częściej, niewiele osób dokładnie wie, czym taki wykonawca w ogóle się zajmuje. Jak się okazuje niewiedza w tym zakresie powoduje z kolei luki, które niewypełnione znacznie ograniczają zrozumienie schematów powstawania nowych inwestycji w Polsce. Wydaje się więc, że każdy obywatel powinien choć w najbardziej podstawowym stopniu zdobyć wiedzę na temat pracy generalnego wykonawcy. Ułatwi to nie tylko odbiór informacji medialnych, ale poprawi również świadomość Polaków w zakresie działania branży budowlanej, pracy inwestorów czy obowiązków generalnych wykonawców. 

Generalny wykonawca

Dziś generalne wykonawstwo związane jest przede wszystkim z branżą budowlaną, Samego generalnego wykonawcę określa się jako osobę prawną lub fizyczną mającą odpowiednie środki ku temu, by zrealizować inwestycję lub jej część rozpoczętą (czy też może zorganizowaną) przez inwestora lub firmę deweloperską. Warto zaznaczyć, że zlecenie wykonania jakiegoś projektu nie daje generalnemu wykonawcy możliwości całkowicie swobodnego działania. Ten ostatni wciąż musi liczyć się z tym, co ma do powiedzenia inwestor. Dla przykładu bez konsultacji i zgody inwestora wykonawca nie może samodzielnie zatrudnić podwykonawców. Wszystkie aspekty regulujące stosunki inwestor-generalny wykonawca zostają spisane w umie, którą obie strony przed rozpoczęciem prac podpisują. To właśnie umowa jest podstawowym dokumentem, który zabezpiecza obie strony i jednocześnie określa elementy takie jak termin wykonania pracy czy przewidywane wynagrodzenie dla generalnego wykonawcy. Czasem zdarza się jednak tak, że do dokumentu zostają wprowadzane pewne zmiany. 

Roboty dodatkowe podczas wykonywania zlecenia

Umowa nie może przewidzieć w stu procentach tego, jak będzie przebiegała dana budowa czy realizacja zlecenia. Czasem bywa bowiem tak, że w trakcie wykonywania prac potrzebne są dodatkowe działania, na przykład poboczny montaż instalacji czy dobudowanie kolejnego pomieszczenia. W takich przypadkach sytuacja w żaden sposób się nie komplikuje, ponieważ wprowadzenie aneksu do umowy nie wymaga wielu starać ani ze strony inwestora, ani ze strony generalnego wykonawcy. Warto pamiętać, by tego typu sprawy regulować na bieżąco, ponieważ w późniejszym terminie wcześniejsze wydatki czy podjęte czynności ulegają zapomnieniu. Spory pojawiające się na tym tle to częste niedopatrzenie ze strony inwestorów oraz generalnych wykonawców. Na szczęście na przestrzeni lat obie strony uczą się na swoich błędach i starają się nie dopuszczać do zaniedbania prawnych aspektów podjętej współpracy. 

Odstąpienie od umowy

W umowie powinny być zawarte informacje określające sytuację, w której jedna ze stron odstępuje od współpracy. Zazwyczaj zarówno inwestor, jak i generalny wykonawca czują się bezpieczniej, jeśli takie działania usankcjonowane będzie karą dla odstępującej strony. Wydaje się jednak, że coraz częściej istnieje możliwość nieszkodliwego odstąpienia od umowy, jeśli wystąpią określone czynniki zmuszające do tego daną stronę. W sytuacji, w której generalny wykonawca nie realizuje zlecenia zgodnie z przyjętym czasem (i nie wpływają na to czynniki zewnętrzne), inwestor ma prawo odstąpić od umowy i zatrudnić innego wykonawcę. Podobna sytuacja następuje wtedy, gdy generalny wykonawca nie dostaje ustalonej zaliczki. W takiej sytuacji ten ostatni nie ma podstaw do tego, by ufać inwestorowi i oczekiwać pełnej sumy po wykonaniu zlecenia. Jak widać są więc sytuacje, w których odstąpienie od umowy staje się jak najbardziej uzasadnione dla obu zainteresowanych stron. 

Zapłata za wykonane zlecenie

W zależności od tego, jak obie strony się umówią, wynagrodzenie może zostać wydane w całości po zakończeniu prac lub też w częściach. Niekiedy wykonawca otrzymuje zaliczkę po to, by nie inwestować wszystkim swoich funduszy w daną budowę. Warto zaznaczyć, że żadne regulacje prawne nie informują o tym, ile powinien zarabiać generalny wykonawca. Wszystko zależy więc od indywidualnych ustaleń między inwestorem a wykonawcą. Otrzymana zapłata wiąże się z kolei z wieloma czynnikami, a więc być może dlatego tak trudno określić stałą stawkę. Te ostatnie bez względu na wykonywane zlecenie są jednak stosunkowo wysokie.  

 

Zespół muzyczny czy DJ – kogo wybrać na małe wesele?

Oprawa muzyczna jest nieodłącznym i znaczącym elementem każdego przyjęcia weselnego. Na co powinniśmy jednak szczególnie zwrócić uwagę wybierając idealny na małe przyjęcie weselne zespół? Czy w ogóle zespół jest dobrą opcją? A może powinniśmy zdecydować się na wybór DJa? Z pewnością obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Czytaj więcej...

Wynajem biur – na co zwracać uwagę?

biuroProwadzenie działalności gospodarczej w dobie globalizacji nie należy do najłatwiejszych kwestii, dlatego też przedsiębiorcy muszą dokładać wszelkich starań, aby sprostać wielu trudnościom organizacyjnym i oczekiwaniom swoich klientów. Aby jednak zająć odpowiednią pozycję na rynku, niezbędne jest sprawne docieranie do swoich odbiorców oraz skuteczny kontakt ze wszystkimi zainteresowanymi. W tym celu stajemy przed koniecznością znalezienia odpowiedniej siedziby dla swojego biznesu oraz dokładnego wyposażania swoich biur w urządzenia i technologie najnowszej generacji.

Czytaj więcej...

Współczesne badania w zakresie biologii gatunków

Na świecie żyją miliony różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Badacze zgodnie twierdzą, iż nie ma możliwości zbadania i scharakteryzowania czy opisania wszystkich istot organicznych występujących na naszej planecie. Jest to niemożliwe przede wszystkim ze względów ilościowych. Ale nie tylko, bowiem wciąż – mimo rozwoju komunikacyjnego i powstaniu nowoczesnych technologii – są na świecie miejsca, w których ludzka stopa nie stanęła. Na przestrzeni dziejów badacze starali się jednak usystematyzować posiadaną wiedzę w określone ramy czy kategorie. To właśnie w wyniku wspomnianych działań w świadomości ludzkiej zaczęło funkcjonować pojęcie „gatunek”. Termin oznacza oczywiście pewien zbiór w zakresie roślin lub zwierząt, wyróżniający się podobnymi cechami i potrafiący rozmnożyć się w warunkach naturalnych za pomocą tak zwanego krzyżowania. W zależności od sytuacji można oczywiście mówić o różnych gatunkach. Każdy jest przyporządkowany odpowiedniej dziedzinie. Bardzo istotną nauką badającą różnorodność gatunkową jest między innymi biologia.

Czytaj więcej...

Wkłady kominkowe – rodzaje i specyfika

 

Żeliwny, stalowy, mały, szeroki... jaki powinien być idealny wkład kominkowy zdobiący wnętrze naszego salonu czy sypialni? W ostatnich latach moda na posiadanie kominka znów przywędrowała do Polski, dlatego coraz częściej w domach i mieszkaniach montowane są tego typu sprzęty. Wybór wkładu kominkowego nie jest oczywiście nieograniczony. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią, rodzajem nieruchomości czy wolnymi środkami finansowymi dysponuje osoba zamierzająca zamontować sobie w domu kominek. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje wkładów dostępne są obecnie na rynku polskim oraz jakimi cechami się charakteryzują. Wbrew pozorom oferowanych produktów nie jest mało, a każdy z nich zachwyca swoją formą, kształtem czy szeroko pojętą specyfiką.

Czytaj więcej...
Our website is protected by DMC Firewall!